Dla Rodziców




Kim są zuchy?
Zuchy są najmłodszym pionem metodycznym w Związku Harcerstwa Polskiego, czyli największej organizacji wychowawczej w Polsce, która swoje działanie rozpoczęła już w 1910 roku.
ZHP Wzoruje się na organizacjach skautowych założonych przez Roberta Baden-Powella, o których wiadomości do Polski przynieśli Andrzej Małkowski wraz ze swoją żoną Olgą Drahonowską-Małkowską.
Zuchami mogą być dzieci w wieku 6-10 lat.
Zasady, do których odwołują się zuchy nazywamy Prawem Zucha, które powinien znać każdy prawdziwy zuch.
Uczestnicząc w zbiórkach gromady zuchowej dzieci poprzez zabawę, która jest najbliższa młodym odbiorcom, nabierają dobrych nawyków, uczą się pomagać, pobudzają swoją kreatywność. Każdy tydzień oznacza dla nich kolejną przygodę. W kogo tym razem się zamienią? Czy będą rycerzami? A może czarodziejami? O czym będzie gawęda? Może tym razem odwiedzi nas jakiś miły gość? Takie pytania zadaje sobie każdy zuch przed kolejnymi zbiórkami. Zuchy są dziećmi ciekawymi świata, żądnymi wrażeń, takimi, które nie boją się wyzwań. Chętnie chłoną wiedzę przekazywaną przez ich wodza - drużynowego. Dzieci w tym wieku uczą się samodzielności, zaczynają mieć obowiązki. Charakterystyczną formą aktywności w gromadzie zuchowej jest zabawa w kogoś lub coś np. lekarzy, piratów, czy postaci z różnych książek.
Metodyka zuchowa opiera się na wszechstronnym rozwoju poprzez zdobywanie sprawności zespołowych na zbiórkach, ale także przez stopnie zuchowe nazywane gwiazdkami i sprawności indywidualne. Przy ich zdobywaniu zuch może rozwinąć własne zainteresowania i pogłębić wiedzę na ciekawe tematy.

Jak zapisać dziecko do gromady zuchowej?
Zawsze jest dobra pora na dołączenie do gromady!
Wystarczy przyjść na najbliższą zbiórkę zuchową 13 Gromady Zuchowej "Cytrynowa Trzynastka", zbiórki odbywają się w soboty w godzinach 11:00-13:00 w harcówce przy ul. Reymonta 58 (wejście w podwórku).
W razie pytań przed pierwszą zbiórką, albo jakichkolwiek innych wątpliwości prosimy się kierować pod numer telefonu:
drużynowa - pwd. Kasia Waloszczyk 783 123 743

Jak wygląda praca w gromadzie zuchowej?
13 Gromada Zuchowa "Cytrynowa Trzynastka" jest koedukacyjna, czyli skupia zarówno dziewczynki, jak i chłopców.
Nasza gromada już od 29 lat wspiera w rozwoju zuchy i pomaga im się przygotować do zostania harcerzami. Obecnie w gromadzie jest 40 zuchów, podzielonych na pięć szóstek: Cytrusy, Grejpfruty, Mandarynki, Pomarańczki i Klementynki. Szóstki to małe grupy, w których pracują dzieci na zbiórkach.
Wodzem zuchów, który przewodniczy w ich zabawach jest drużynowa pwd. Kasia Waloszczyk, a pomagają jej przyboczne - sam. Alicja Kowalczyk oraz trop. Ida Bartnik
Gromada co tydzień spotyka się na zbiórkach w harcówce przy ulicy Reymonta 58, na których zuchy bawią się zdobywając przy tym różne Tropy. Każdy Trop realizujemy w cyklach, przez kilka zbiórek pod rząd skupiamy się na jednym temacie zabaw, rozmów i gier. Tropy zuchy zdobywają także podczas corocznych wyjazdów takich jak obozy, zimowiska, rajdy, zloty czy festiwale. Na nich uczą się samodzielności, zaradności i współpracy. We wszystkich działaniach zuchy wspiera ich wódz i jego pomocnicy.

Kim jest drużynowy?
Drużynowy jest członkiem ZHP, który został przygotowany do pełnienia tej ważnej funkcji kończąc kurs drużynowych, na którym dogłębnie poznaje prawidłowe funkcjonowanie gromady, uczy się dobrego podejścia i sprawdzane są jego reakcje na przeróżne sytuacje możliwe podczas pracy z gromadą. Drużynowy pełni swoją funkcję społecznie, jest też dobrym partnerem dla rodziców w wychowaniu ich pociech, dlatego że wiele zuchów obiera sobie drużynowego jako wzór do naśladowania.
- jest wodzem zuchów, prowadzi ich zabawy, wspiera w rozwoju,
- odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich członków gromady,
- kieruje pracą kadry gromady,
- odpowiada za napisanie rocznego planu pracy gromady i jego konsekwentną realizację,
- współpracuje z rodzicami zuchów,
- reprezentuje gromadę np. w Hufcu.

Składki członkowskie
Każdy członek Związku Harcerstwa Polskiego jest zobowiązania do płacenia składek członkowskich w wysokości 210 złote rocznie, czyli 55 kwartalnie.

Jakie zuch ma korzyści wynikające z przynależenia do gromady?
Gromada zuchowa umożliwia zuchom poznanie nowych przyjaciół, motywuje dzieci do ciągłego rozwoju i stawiania sobie wyzwań, pomaga w poznawaniu świata, dba o aktywność fizyczną dostosowaną do wieku, rozwija zdolności manualne, pobudza kreatywność i wyobraźnię, daje możliwość rozwoju indywidualnych zainteresowań i pasji, uczy nauki nad emocjami, realizuje potrzeby dzieci.

Prawo, Obietnica, i Znaczek Zucha
Są to fundamenty pracy instruktora z zuchami - wartości dla nich ważne. Do nich mają się odnosić w pracy. Z nich wynikają cele wychowawcze.
Do złożenia Obietnicy Zuchowej zostaje dopuszczony zuch, który posiada już dłuższy staż w gromadzie, regularnie uczęszcza na zbiórki, aktywnie uczestniczy w życiu gromady, często wypowiada się w Kręgu Rady, jest przykładem dla innych zuchów oraz co najważniejsze na każdym kroku przestrzega Prawa Zucha.
Złożenie Obietnicy jest jednym z najważniejszych wydarzeń w każdej zuchowej przygodzie, dlatego ważne aby jej obrzęd był bardzo wyjątkowy.
Po złożeniu Obietnicy Zucha, zuch otrzymuje Znaczek Zucha, który będzie mu przypominał o złożonej obietnicy także na późniejszym, harcerskim szlaku.
Prawo Zucha jest idealnym instrumentem dla rodziców, ponieważ zuchem nie jest się tylko na zbiórkach, czy biwakach, ale przez cały czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz