1,5% dla Gromady


Akcja 1,5% co roku daje nam możliwość pozyskania pieniędzy, które zostają przekazane bezpośrednio na konto gromady i pomagają nam w tworzeniu ciekawych zbiórek, zajęć, za nie kupujemy materiały, nagrody, elementy umundurowania, dają nam więcej możliwości. Z konta gromady zostają również wypłacane dofinansowania na wyjazdy zuchów, jeśli tego potrzebują. Za każdym razem rodzice zuchów bardzo angażują się w przekazywanie środków na naszą gromadę. Kiedy zbliża się okres rozliczeń podatkowych bardzo prosimy o przekazywanie tej informacji wśród znajomych, rodziny, kolegów, przyjaciół, w zakładach pracy. Nierzadko wystarczy zwyczajnie poprosić kogoś o przekazanie 1,5% właśnie dla naszej gromady, a daje nam to możliwość realizowania coraz to ciekawszych działań.

Jak przekazać 1,5% podatku naszej gromadzie?

Krok 1: Wybór Organizacji Pożytku Publicznego

ZHP znajduje się na liście organizacji, które posiadają status organizacji pożytku publicznego i z tego tytułu ma prawo otrzymywać 1,5% podatku dochodowego.
Cel szczegółowy to dopisek dzięki któremu nasza gromada może bezpośrednio otrzymać środki z każdego odpisu. Cel szczegółowy: Radomsko, 13 GZ

Krok 2: Wypełnienie zeznania rocznego PIT

Po zmianach prawnych przekazanie przez podatników swojego 1,5% dla ZHP jest niezwykle proste.
Wystarczy, że zalogujesz się do Portalu Podatkowego i wskażesz Chorągiew Łódzką (Cel szczegółowy: Radomsko, 13 GZ) w PIT 37 lub PIT 38, jako organizację, której chcesz przekazać swoje 1,5%, a następnie zaakceptujesz i wyślesz zeznanie.

Jeśli w poprzednich latach przekazywałeś już swoje 1,5% dla naszej gromady - spokojnie!
Portal Podatkowy już wpisał naszą gromadę jako oragnizację, której zostanie przekazane Twoje 1,5%. Teraz wystarczy, że zaakcpetujesz i wyślesz zeznanie online.

Chcesz zmienić organizację i przekazać 1,5% na rzecz naszej gromady?
Zaloguj się do Portalu Podatkowego i wybierz opcję “ZMIENIAM ORGANIZACJĘ”. Następnie wybierz z wykazu OPP numer KRS Chorągwi: 0000283814 i wskaż cel szczegółowy: Radomsko, 13 GZ. Teraz wystarczy, że zatwierdzisz zmianę, a Twoje 1,5%, po zaakceptowaniu i wysłaniu zeznania online, trafi do nas.

Oczywiście, nadal możesz wypełnić PIT ręcznie.
Wypełnij wtedy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-36L, PIT-38).

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisujemy numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli KRS 0000283814.

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1,5% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie przez organizację pożytku publicznego pieniędzy z 1,5% (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”.. Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Jest to cel szczegółowy: Radomsko, 13 GZ

Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego (art. 45c ust. 5 ustawy o pdof). Informacje te przekazuje OPP urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę.

Przykładowy wypełniony wniosek:

numery konkretnych pozycji mogą się różnić ze względu na rodzaj wypełnianego formularza


Na co przeznaczamy środki pozyskane w ramach akcji 1,5%?

  • chusty skautowe gromady,
  • chusta animacyjna i akcesoria do niej,
  • plecaki na wycieczki z logo gromady,
  • dofinansowanie do wyjazdów i wycieczek gromady,
  • dofinansowanie do wykonania koszulek gromady,
  • materiały plastyczne i papiernicze,
  • sprzęty sportowe: piłki, pachołki, hula-hop,
  • nagrody dla zuchów,
  • gry planszowe,
  • chusty i berety,
  • haftowane pierścienie,
  • plakietki gromady,
  • znaczki zucha,
  • sprawności,
  • inne naszywki: np. gwiazdki lub z nazwami szóstek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz