sobota, 28 marca 2020

Zuchu - zadbaj o swój mundur!

Czuj!
Kwarantanna dotknęła nas wszystkich, ale czas spędzamy w domu można wykorzystać tak, aby mijał nam przyjemnie i pożytecznie. Jednym ze sposobów jest zadbanie o swój mundur harcerski. Poniżej kilka rad jak to zrobić krok po kroku.

Pranie munduru

Przed wypraniem koszuli mundurowej zdejmujemy z niego wszystkie elementy, które nie są do niego przyszyte na stałe, czyli znaczek zucha, barwy, naramienniki.
Nigdy nie pierzemy barw gromady, beretu ani naramienników. Prane w nieodpowiedni sposób często odbarwiają się i nie wyglądają tak jak powinny.
Najlepiej prać mundur ręcznie, ale jeśli nie mamy takiej możliwości najlepiej zrobić to przerwacjąc go na lewą stronę i prać w maksymalnie 60 stopniach. Munduru nie wolno wybielać ani suszyć w suszarce bębnowej.

Naszywki i odznaki

Nadmiar czasu to idealny moment aby zadbać o uzupełnienie wszystkich brakujących naszywek, jest ich całkiem sporo dlatego poniżej wstawiamy zdjęcia wraz z opisami i prawidłowym umiejscowieniem każdej z nich.


Przód koszuli mundurowej

1. naszywka hufca z napisem "RÓJ METAL"
2. odznaka metalowa Wilczek, u zuchenek odpowiednikiem jest odznaka Słoneczko
3. guzik z uśmiechniętą buzią
4. wstążka w kolorze szóstki
5. Znaczek Zucha
6. gwiazdki zuchowe
7. naszywka WOSM (fioletowa z lilijką) u zuchenek odpowiednikiem jest naszywka WAGGGS (niebieska z żółtą koniczynką)
8. naramienniki


Lewy rękaw

sprawności ułożone w kółka, naszywamy 3 kółka pod sobą, a jeśli sprawności jest więcej doszywamy je po bokach jak na powyższym zdjęciu. Jeśli zuch zdobył jakąś sprawność, a nie otrzymał jej emblematu prosimy o zgłoszenie tego do drużynowej - postaramy się uzupełnić braki.

Prawy rękaw

od góry:
- naszywka z nazwą szóstki
- plakietka gromady
- krokiewka (dotyczy szóstkowych)
- naszywka z napisem "RADOMSKO"


Plakietka gromady


Jest to wyjątkowa naszywka, dlatego poświęcony jest jej osobny akapit. Plakietkę tą zuchy dostają zwykle na swojej pierwszej zbiórce obrzędowej, jeśli posiadają już mundur. Wiąże się z nią pewna obrzędowość, czyli tradycja naszej gromady od początku istnienia wzoru tej plakietki. Na początku jest ona w całości żółta, a wraz ze zdobywaniem kolejnych odznak pojawiają się na niej kolorowe elementy.
Wyszywamy:
- cytrynę żółtą nicią po otrzymaniu barw gromady,
- napisu "ZUCH" czerwoną nicią po otrzymaniu Znaczka Zucha
- orła szarą nicią po nieopuszczeniu 13 zbiórek gromady pod rząd (ogłaszane jest to w rozkazie podczas zbiórki obrzędowej)
Zuchy, które miały już przyznany przywilej wyszycia orła na szaro: Agatka, Dawid, Hania, Kuba, Laura, Lila, Michał, Oliwia L., Oliwier, Sebastian, Tymek, Wiktor, Zuzia.

Barwy

Barwy jest to chusta w kolorze żółtym z czarną lamówką noszona pod kołnierzykiem i spięta pierścieniem. Aby barwy zawsze wyglądały schludnie warto je co jakiś czas zwinąć i przeprasować. Podczas zabaw czy przy poprawianiu pierścienia często rozwijają się, a złożone raz i porządnie przetrwają długi czas. Barwy spinane są haftowanym pierścieniem w kolorze czarnym, lub w kolorze szóstki (dla szóstkowych).



Guziki

Koszule mundurowe oraz spodenki i spódnice są częściej eksploatowane niż pozostałe części naszej garderoby, dlatego zdarza się że odpadają z nich guziki. Zachęcamy do uzupełnienia wszelkich "guzikowych" braków na mundurach - z kompletem guzików wyglądają one znacznie lepiej.
W mundurach nie używamy zwykłych guzików, a guziki wzoru ZHP, wyglądają one tak:
Są to guziki płaski i wypukły, aby wiedzieć gdzie przyszyć jaki guzik załączamy pomocną grafikę. Żółte strzałki wskazują guziki płaskie, a czarne - wypukłe. Jeśli chodzi o dół umundurowania (spodenki, spódnica) tam wszędzie używane są guziki płaskie.

Co jeśli nie mam munduru?

Zuchy, które nie mają jeszcze mundurów, a chciałyby się w nie zaopatrzyć zapraszamy do kontaktu z drużynową - pomożemy znaleźć mundur używany lub zamówimy nowy ze zniżką. Odsyłamy także do zakładki "Mundur" na naszym blogu, gdzie wyjaśniamy co i jak należy kupić aby mundur był kompletny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz